Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

 

Průvodce nákupem pneumatik

 

  • Nákup nových pneumatik může být poměrně složitý.
  • Na co je třeba dávat pozor? Jak porozumět symbolům na pneumatikách?
  • V tomto průvodci vám vysvětlíme, co potřebujete vědět, abyste si vybrali vhodné pneumatiky pro své vozidlo.

 

 

 

Průvodce nákupem pneumatik

Nákup nových pneumatik může být skličující. Jakou velikost pneumatik potřebuji? Co se stane, když mám nesprávnou velikost pneumatik? V této příručce vám řekneme, co potřebujete vědět o svých pneumatikách, abyste mohli učinit správné rozhodnutí pro nejlepší a nejbezpečnější volbu.

Vyhledat pneumatiky

Rozměr pneumatiky – základní informace

Šířka pneumatiky v milimetrech mezi bočnicemi.

Jedná se o procentní poměr průřezu pneumatiky k její šířce. Například výška profilu 65 znamená, že výška pneumatiky je rovna 65 % její šířky.

Průměr kola (výška) v palcích.

Index nosnosti se vztahuje k maximálnímu přípustnému zatížení pneumatik v kg. Symbol indexu nosnosti pneumatiky se nachází na bočnici pneumatiky napravo od symbolu průměru.

 

Například pneumatika s indexem nosnosti 91 může nést 615 kg.

 

Při nákupu nových pneumatik vždy věnujte pozornost indexu nosnosti a rychlostnímu indexu. Nezapomeňte také zkontrolovat doporučení výrobce.

Rychlostní index je maximální rychlost správně nahuštěné pneumatiky naloženého vozidla. Rychlostní index je označen písmenem na bočnici za indexem nosnosti. Například maximální rychlost pneumatiky s rychlostním indexem „V“ je 240 km/h.

 

Při nákupu nových pneumatik se ujistěte, že jejich rychlostní index odpovídá rychlosti vašeho vozidla.

Index nosnosti – kategorie

 

V závislosti na velikosti zvolené ve vyhledávači můžeme zobrazit výběr pneumatik podle indexu nosnosti. Díky tomu bude snazší najít pneumatiky vhodné pro vaše vozidlo. Čtěte dál a dozvíte se další důležité informace.

Většina pneumatik je označena indexem nosnosti (číselná hodnota udávající maximální zatížení na správně nahuštěnou pneumatiku) a rychlostním indexem (písmeno udávající maximální přípustnou rychlost, kterou může vozidlo s pneumatikou jet), např. 91V. Pneumatiky namontované jako originální vybavení odpovídají maximálnímu zatížení nápravy a povolené rychlosti vozidla.

Při výměně pneumatik zvolte velikost a indexy shodné jako u pneumatik původně instalovaných na vozidle nebo vyberte náhrady doporučené výrobcem vozidla nebo výrobci pneumatik v oficiálních zdrojích.

Změna velikosti, konstrukce, indexu nosnosti nebo rychlostního indexu pneumatik by měla být konzultována s odborníkem, výrobcem pneumatik nebo vozidla, aby zvážili jejich dopad na bezpečnost, chování a světlou výšku vozidla. 

Pneumatiky se zvýšeným zatížením (XL, zesílené)
Zesílená pneumatika navržená tak, aby zajišťovala vyšší zatížení a vyšší tlak vzduchu než u standardní verze.  Vozidla SUV, dodávky, minibusy nebo vozidla s pohonem všech čtyř kol patří mezi vozy, které vyžadují pneumatiky s nejvyšší nosností nejčastěji. Takovéto pneumatiky mají další označení „REINFORCED“ (Zesílená) nebo „EXTRA LOAD“ (Extra zátěž). Lze je použít jako alternativu k pneumatikám pro standardní zátěž. 


Pneumatiky pro standardní zátěž
Standardní pneumatiky jsou vhodné pro osobní automobily pro každodenní jízdu nebo např. pro SUV. Při výměně pneumatik zvolte velikost a indexy shodné jako u pneumatik původně instalovaných na vozidle nebo vyberte náhrady doporučené výrobcem vozidla nebo výrobci pneumatik v oficiálních zdrojích. Náhradní pneumatiky by měly mít index nosnosti a rychlostní index alespoň stejný jako původní pneumatiky. 


Pneumatiky typu C pro lehké dodávkové vozky
C znamená „commercial“, tedy užitkové. Pneumatiky jsou určeny pro užitková vozidla, včetně pick-upů, malých transportérů, malých autobusů nebo lehkých dodávkových vozů. Vozidla musí nést těžké náklady. Pneumatiky nelze instalovat na osobní automobily ani vozidla SUV. Pneumatiky typu C jsou vyrobeny z několika vyztužených vrstev a jsou určeny pro přepravu těžkých nákladů. 

Časté dotazy

 

Vyšší indexy nosnosti a různé rychlostní indexy

Je možné namontovat pneumatiky s vyššími indexy nosnosti a jinými rychlostními indexy než jsou hodnoty uvedené v dokumentaci výrobce vozidla.

 

Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo a také zda jejich použití odpovídá místním zákonům a předpisům. Dodržujte také všechny požadavky stanovené místními zákony a nepřekračujte rychlostní limity a limity zatížení uvedené na pneumatice a stanovené výrobcem vozidla.  Prodejce vám pomůže zkontrolovat informace před nákupem nebo výběrem pneumatik.

Ano. Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo.

Ano. Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo.

Ano. Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo.

Ano. V zimě můžete používat celoroční nebo zimní pneumatiky (M+S) s nižším rychlostním indexem za předpokladu, že:

a) štítek s maximální povolenou rychlostí je viditelný pro řidiče, 

b) nepřekročíte maximální přípustnou rychlost.

Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo a také zda jejich použití odpovídá místním zákonům a předpisům.

Ano.

V zimě můžete používat celoroční nebo zimní pneumatiky (M+S) s nižším rychlostním indexem za předpokladu, že:

a) štítek s maximální povolenou rychlostí je viditelný pro řidiče, 

b) nepřekročíte maximální přípustnou rychlost. 

Vždy se však nejprve podívejte do dokumentace výrobce vozidla, zda lze vybrané pneumatiky instalovat na vozidlo a také zda jejich použití odpovídá místním zákonům a předpisům.

Technologie pneumatik

Technologie RUN-ON-FLAT

 

Díky této technologii může řidič pokračovat v jízdě na vzdálenost 80 km rychlostí 80 km/h po propíchnutí běhounu pneumatiky. Tyto pneumatiky lze instalovat, pokud používáte vozidlo BMW, MINI nebo Mercedes-Benz. 

Technologie SEALANT

 

Tato technologie zajišťuje těsnost pneumatik v případě, že defekt běhounu není větší než 5 mm. Řidič může pokračovat v jízdě. Tyto pneumatiky lze instalovat, pokud jezdíte s nejnovějším modelem Volkswagen.

SILENCING FOAM

 

Technologie zajišťuje tišší a příjemnější jízdu, protože snižuje hluk ve vozidle až o 50 %. Toto řešení je velmi důležité pro elektrická vozidla.

RIM PROTECTION

 

Technologie spočívá v umístění silnější gumy do spodní části bočnice v blízkosti ráfku, což zajišťuje ochranu ráfku a pneumatiky při přejíždění obrubníku. Jedná se o velmi užitečné řešení pro dodávky.

Výkonnostní parametry v EU

Parametr úspory paliva
Parametr úspory paliva vyjadřuje míru valivého odporu pneumatiky. Pneumatika s nízkým valivým odporem zajišťuje lepší úsporu paliva protože k pohybu vyžaduje méně energie. Úspora paliva je klasifikována od A (nejvyšší) do G (nejnižší).


Záběr na mokrém povrchu
Záběr na mokrém povrchu je měřítkem schopnosti pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Záběr na mokrém povrchu je klasifikován od A (nejvyšší) do E (nejnižší).


Vnější hluk
Vnější hluk vydávaný pneumatikou v decibelech. Hlučnost je klasifikována od A (tichá) do C (hlasitá).


Záběr na sněhu
Pneumatiky se symbolem sněhové vločky proti alpskému štítu mají kratší brzdnou dráhu na zasněžených silnicích, což je důležité pro zajištění bezpečnosti v zimě při jízdě na zasněženém povrchu. U osobních automobilů je piktogram udělen na základě měření brzdné dráhy vozidla při počáteční rychlosti 25 km/h na zhutněném sněhu nebo na základě měření tažné síly pneumatiky. U nákladních vozidel je piktogram udělen na základě měření odezvy pneumatik na zrychlení.


Pneumatiky se symbolem indexu trakce na ledě mají kratší brzdnou dráhu na zledovatělých silnicích, což je důležité pro zajištění bezpečnosti v zimě při jízdě na zledovatělém povrchu. Tento piktogram je udělen na základě měření brzdné dráhy vozidla s počáteční rychlostí 20 km/h na ledu.