Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Výměna rozvodového řemene

 

Rozvodový řemen je jednou z nejdůležitějších součástí vašeho vozu, který má vliv na správný chod motoru. Rozvodový řemen spojuje klikový hřídel motoru s vačkovým hřídelem a zajišťuje správné časování rozvodů a tím i chod motoru. U vznětových motorů pohání rozvodový řemen navíc vodní čerpadlo, palivové čerpadlo nebo další zařízení. Poškození rozvodového řemene velmi často vede k velmi vážným problémům s motorem – je dobré ho řešit co nejdříve a využít služby výměny rozvodového řemene, abyste se vyhnuli velmi nákladné opravě celého motoru.

Detaily služby

Detaily služby

Výměna rozvodového řemene

Jak často měnit rozvodový řemen?

 

Potřeba výměny rozvodového řemene závisí na značce a modelu vozidla. Každý výrobce stanoví počet ujetých kilometrů nebo dobu, po které by měl být rozvodový řemen ve vozidle vyměněn. Velmi často také doporučují kontrolu řemene během pravidelné kontroly vozidla, aby se ověřil jeho stav. Kontrola probíhá v servisech sítě Premio v souladu s doporučeními výrobců.

 

Pokud si nejste jisti, zda je čas na výměnu rozvodového řemene, přijeďte do místního servisu Premio, kde odborníci vůz zkontrolují a poradí vám, jak postupovat dál. Případné opravy nebo výměny budou provedeny teprve až po vašem schválení.

 

Jak probíhá výměna rozvodů?

Služba začíná objednáním dílů v servisu. Díly vhodné pro vaše vozidlo se vybírají podle čísla karoserie. Nesprávný výběr dílů může vést k poškození motoru vozidla.

  • Mechanik pomocí speciálního nářadí zaaretuje polohu rozvodového mechanismu.
  • Mechanik rozebere rozvodový systém, demontuje jeho jednotlivé části, které následně zkontroluje.
  • Po zhodnocení těsnění vačkového hřídele, klikového hřídele, ozubených kol, napínáků a dalších komponentů může pracovník namontovat novou rozvodovou sadu.
  • Chladicí systém se v případě potřeby naplní a odvzdušní. 

 

Rozvodový řemen a rozvodový řetěz – jaký je v tom rozdíl?

 

Motor vašeho vozu může být vybaven buď rozvodovým řemenem, nebo rozvodovým řetězem. Ať už máte jakoukoli variantu, jejich funkce je stejná – spojují klikový hřídel motoru s vačkovým hřídelem, který je zodpovědný za ovládání ventilů v závislosti na otáčení klikového hřídele u motoru vašeho vozu. Rozvodový řemen ani řetěz nejsou při pohledu na motor pouhým okem vidět. Jestliže je některá z těchto součástí poškozena a kontrolka Check se rozsvítí v důsledku nesprávné polohy mezi klikovým a vačkovým hřídelem, odborníci Premio mohou pomocí diagnostického testeru určit možné poškození.

 

Rozvodový řemen

Rozvodový řemen je vyroben ze směsi lnu a pryže s přísadami pro prodloužení jeho životnosti. Výrobci vozidel předpokládají, že kilometrová životnost rozvodového řemene může být až 210 tisíc km, pokud jsou dodržovány servisní pokyny. Tento díl je během provozu vystaven velmi vysokému zatížení, proto je nutné jej pravidelně kontrolovat a včas vyměnit, aby se předešlo případným výdajům za opravu poškozeného motoru.

 

Rozvodový řetěz

Rozvodový řetěz je vyroben ze speciální oceli. Na rozdíl od rozvodového řemene v podstatě nevyžaduje žádnou pozornost a obvykle se nemusí vyměňovat. V tomto případě je nezbytné používat vhodné motorové oleje, aby se zabránilo ztrátě tlaku oleje v hydraulickém napínáku, přeskočení řetězu a nesprávnému nastavení rozvodu. Správná frekvence výměny oleje je velmi důležitá. 

 

Jak poznám, zda mám rozvodový řemen nebo řetěz?

Tyto díly nejsou zvenčí vozu vidět. Můžete si to ověřit v návodu k obsluze vozidla, nebo se obrátit na odborníky ze servisů Premio.

 

 

Proč je třeba vyměnit rozvodový řemen?

Rozvodový řemen zajišťuje správný chod motoru. Rozvodový řemen je třeba během servisních prohlídek zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit, aby nedošlo k jeho poškození nebo, v horším případě, k přetržení. Následky poškození nebo přetržení řemene mohou vést k úplnému selhání motoru vozidla, což je spojeno s nákladnými opravami. Proto je dobré nechat si v místním servisu Premio preventivně vyměnit rozvodový řemen.

 

 

Jak poznáte, že je třeba vyměnit rozvodový řemen?

Opotřebení rozvodového řemene je velmi obtížně rozpoznatelné, z tohoto důvodu je vhodné přenechat posouzení jeho stavu odborníkovi. Potíže se startováním motoru nebo situace, kdy motor nelze vůbec nastartovat, mohou poukazovat na závadu rozvodového řemene a být signálem, že motor může být vážně poškozen. Informace o tom, jak často byste měli rozvodový řemen vyměňovat, najdete v návodu k obsluze svého vozu, nebo se obraťte na místní servisní středisko Premio, kde to za vás udělají odborníci.

 

Související služby

 

Máte dotazy? Rádi Vám pomůžeme!

Obraťte se na Váš místní servis Premio.

 

Je dobré vědět

Související články, které by Vás mohly zajímat.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr