Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Příprava osobního vozidla na STK

 

Majitel osobního automobilu je povinen s vozidlem absolvovat pravidelnou technickou kontrolu. Účelem technické kontroly je posoudit stav vozidla – na tomto základě je vozidlu potvrzena způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.

 

Výše poplatků za technické kontroly není v naší zemi pevně stanovena vyhláškou. Cena technické kontroly v České republice z velké části záleží na dané stanici technické kontroly.

 

  • Orientační ceny technické kontroly pro:
    - osobní automobil – 900–1000 Kč
    - osobní automobil s přestavbou LPG/CNG – cca 1200 Kč
    - motocykl – cca 700 Kč
    - moped – cca 650 Kč
    - zemědělská vlečka do 1,5 t – cca 500 Kč
  • Doba trvání služby: přibližně 30 minut

 

Detaily služby

Detaily služby

Příprava osobního vozidla na STK

Jak probíhá pravidelná technická kontrola automobilu?

 

Na technickou kontrolu je řidič povinen s sebou přinést Technický průkaz a Osvědčení o registraci vozidla (velký a malý TP) a osvědčení o povolení přestavby na LPG (pokud je vůz přizpůsobený na spalování LPG). Pokud jsou v pořádku všechny doklady a provedena platba, provede technik technickou kontrolu a vystaví osvědčení o jejím výsledku.

 

Každá technická kontrola se provádí podle následujících instrukcí:

 

  • ověření čísla VIN a jeho shody s osvědčením o registraci.
  • kontrola dalších zařízení, jako jsou např. systémy LPG nebo CNG.
  • kontrola správné funkce a technického stavu následujících součástí:
    - brzdy (zkouška brzdné síly a stejnoměrnosti, účinnost nouzového brždění).
    - řízení (stupeň opotřebení řídících tyčí).
    - výfukový systém (stav, případně hlučnost).
    - zavěšení kol (vůle kovových a pryžových prvků).
    - karoserie (stav oken, dveří, stěračů a ostřikovačů, zrcátek).
    - motor (úniky oleje, měření škodlivých emisí a jejich soulad s platnou normou).
    - pneumatiky (kontrola hloubky vzoru, rovnoměrnost opotřebení).
    - osvětlení (správná funkce).
    - bezpečnostní pásy.
    - povinná výbava (výstražný trojúhelník, autolékárnička, reflexní vesta pro řidiče, sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo).

 

 

Co se stane, když technik zjistí na vozidle závadu?

 

V případě zjištění závad klasifikovaných jako lehké – je o nich řidič informován a vozidlo technickou kontrolou projde – do technického průkazu technik zapíše datum prohlídky, dá razítko a podpis.

 

Pokud jsou zjištěny závažnější závady, které technikovi neumožňují technickou kontrolu potvrdit, má majitel vozidla 1 měsíc na jejich odstranění. Poté musí absolvovat dodatečnou technickou kontrolu na stejné STK, kde byly závady zjištěny.

 

Může se stát, že technik zadrží osvědčení o registraci již v průběhu kontroly, pokud zjistí závažné závady, které ohrožují bezpečnost a vozidlo je tím pádem technicky nezpůsobilé.

 

 

Jak často je nutné provádět technickou kontrolu osobního automobilu?

 

Technické kontroly vozidel musí být prováděny před vypršením platnosti zápisu umístěného v technickém průkazu vozidla.

 

  • Osobní automobily, nákladní automobily (do 3,5 t), motocykly a přívěsy (do 3,5 t) - se poprvé kontrolují po 4 letech od první registrace.
  • Druhá technická kontrola musí být provedena do konce následujících dvou let (tj. do šesti let od první registrace) a další kontroly musí být prováděny každé 2 roky.
  • Jednou za dvanáct měsíců se musí dostavit na revizi majitelé vozů (i nových) s přestavbou na plyn.

 

 

Kde provést technickou kontrolu vozidla?

 

Technické kontroly vozidel se provádějí ve stanicích technické kontroly (STK) s příslušnými oprávněními:

 

  • v základní stanici základní technické kontroly – pro pravidelné a doplňkové technické kontroly vozidel s největší povolenou hmotností nepřevyšující 3,5 t.
  • ve stanici technické kontroly nákladních vozidel – pro pravidelné a dodatečné technické kontroly nákladních vozidel.

 

Je třeba dodat, že technické kontroly automobilů po nehodě, těch, které byly poprvé registrovány v zahraničí, automobilů, u nichž byly provedeny konstrukční změny, a automobilů určených k přepravě nebezpečných materiálů provádějí specializované stanice technické kontroly.

V případě standardní technické kontroly není třeba dodržovat místní příslušnost, tj. přiřazení stanice k místu registrace vozidla. Technickou kontrolu můžete absolvovat na kterékoliv stanici technické kontroly v České republice.

 

 

Proč je důležité mít platnou technickou kontrolu?

 

Podle platných předpisů může mít nesplnění povinnosti pravidelné technické kontroly za následek zabavení dokladu o registraci vozidla. Propadlou technickou kontrolu lze odhalit při silniční kontrole. Pokud policista zjistí, že vozidlo ohrožuje bezpečnost silničního provozu, je oprávněn uložit pokutu až do výše 10 000 Kč a udělit 5 trestných bodů. Mimo to může nařídit odtah vozidla na vlastní náklady řidiče.

Řidiči vozidla hrozí také postih, pokud se bez platné technické kontroly stane účastníkem kolize. Propadlá technická kontrola může být důvodem pro nevyplacení nebo výrazné omezení plnění z pojistné smlouvy bez ohledu na to, kdo dopravní nehodu zavinil.

 

 

Jaký je rozdíl mezi technickou kontrolou a technickou prohlídkou vozidla?

 

Často zaměňujeme technickou kontrolu vozu s technickou prohlídkou vozidla, přitom jde o značně odlišné činnosti.

 

  • Technická kontrola, nazývaná také pravidelná kontrola nebo registrační prohlídka, je povinná a provádí se na stanicích technické kontroly. Je nezbytná k tomu, aby mohlo vozidlo jezdit po silnicích.
  • Pravidelná prohlídka, obecně známá jako technická prohlídka, je prohlídka doporučovaná výrobci automobilů z hlediska technického stavu, zaměřená také na cyklickou výměnu spotřebních dílů vozidla.

 

Prohlídku technického stavu vozu lze provést ve všech servisech Premio.

 

Kontrola stavu vozidla prostřednictvím pravidelné prohlídky není povinná. Pravidelné prohlídky technického stavu vozidla umožňují především zachování záruky výrobce vozu. Řádně servisovaný vůz je méně náchylný k závadám a má vyšší hodnotu na trhu ojetých vozů. Četnost pravidelných servisních prohlídek se určuje individuálně v závislosti na modelu a verzi motoru. V dnešní době se stále častěji stává, že o termínu servisní prohlídky rozhoduje palubní počítač, který na základě provozních podmínek informuje řidiče, kdy je třeba návštěvu servisu naplánovat.

Odborníci Premio se postarají o to, aby byl každý řidič, který servis navštíví, důkladně seznámen se stavem svého vozu – profesionálně vyškolení zaměstnanci servisů Premio přesně určí stupeň opotřebení jednotlivých komponentů, sdělí, kdy a co konkrétně by se mělo opravit.

Související služby

Máte dotazy? Rádi Vám pomůžeme!

Obraťte se na Váš místní servis Premio.

 

Je dobré vědět

Související články, které by Vás mohly zajímat.