Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Datum výroby pneumatiky: jak ho zjistit a co znamená?

Datum výroby pneumatiky

Věděli jste, že pneumatiky mají určitou dobu použitelnosti? I nepoužívané pneumatiky časem ztrácejí své vlastnosti. Zjistěte, jak rychle najít rok výroby pneumatiky a posoudit její stav.

 

Ve většině evropských zemí lze pneumatiky prodávat jako nové do 5 let od data výroby.

 

Jak pneumatika stárne, povrch pryže reaguje se vzduchem a podléhá oxidaci. Postupně ztrácí svou pružnost a křehne, což ještě urychluje její opotřebení. Proces se zintenzivňuje, když je pneumatika vystavena delšímu působení slunečního záření.

 

Ani sebelepší skladování nedokáže zastavit postupný proces stárnutí pneumatik.  Podle odborníků by měly být všechny pneumatiky vyřazeny po 10 letech od data výroby.

 

Rok výroby pneumatiky, a dokonce i týden, kdy byla vyrobena, lze rychle vyčíst na konci takzvaného kódu DOT. Jedná se o celosvětový standard, který o pneumatice prozrazuje řadu důležitých údajů. Není nijak zvlášť nápadný, ale snadno jej odhalíte, pokud víte, co hledat.

 

Potrzebujesz nowych opon? Zapoznaj się z naszą ofertą opon w Premio.

Co je DOT pneumatiky?

 

Kód DOT pneumatiky prozrazuje stáří a původ konkrétní pneumatiky. Najdete ho na bočnici pneumatiky. Jedná se o řadu znaků seskupených po čtyřech, níže je uveden příklad:

 

D O T  3YF8 1RPS 3120

 

  • D O T je začátek kódu
  • 3Y je kód továrny, která pneumatiku vyrábí, F8 je kód rozměru
  • 1RPS je interní označení výrobce (není povinné)
  • 3120 je pro nás klíčová informace – udává stáří pneumatiky.

 

Označení roku výroby pneumatiky je obvykle umístěno uvnitř oválu. Jeho umístění na konec kódu umožňuje na první pohled určit stáří pneumatiky.

 

Jako ciekawostkę możemy podać, że tym kodem łatwo zidentyfikować opony wyprodukowane w polskich fabrykach, np. T3 to symbol macierzystej fabryki opon Dębica.

 

DOT je hovorový název systému a je zkratkou názvu Department of Transportation (název amerického ministerstva dopravy). Tento jednoduchý systém značení se rychle ujal po celém světě a stal se tak populárním, že bylo rozhodnuto zůstat u tohoto názvu. 

 

Rok výroby: jak zkontrolovat stáří pneumatiky?

 

Poslední čtyři číslice kódu DOT popisují datum výroby pneumatiky. 3120 z našeho příkladu je rozděleno do dvou čísel:

 

  • První dvě číslice – 31 – označují, který týden v roce byla pneumatika vyrobena;
  • Poslední dvě – 20 – udávají rok výroby.

 

V tomto příkladu je datum výroby pneumatiky 31. týden roku 2020.

 

Zajímavé je, že pneumatiky vyrobené před rokem 2000 – které by se měly nacházet pouze na muzejních exponátech - měly třímístný kód. Pneumatiky vyrobené v 80. letech 20. století byly označeny třemi číslicemi, přičemž poslední číslice prozrazovala pouze poslední číslici roku výroby.

 

V 90. letech se používal stejný kód, ale pro odlišení data od předchozího desetiletí se někdy na konec kódu přidával symbol trojúhelníku. Nebylo to však pravidlem, a pokud se výrobce o takové označení nesnažil, nebylo možné určit desetiletí výroby. Teprve v roce 2000 byl zaveden dvouciferné označení pro rok výroby pneumatiky, které bude platit až do konce tohoto století. 

 

Stáří pneumatik - je čas na výměnu pneumatik?

 

Pneumatiky obvykle vykazují známky stárnutí po 7 letech od data výroby. K degradaci materiálu však může dojít mnohem dříve, pokud byla pneumatika často vystavena slunečnímu záření – ultrafialové paprsky mohou pryž dokonce zcela zničit. Oxidace způsobená působením slunečního záření je na povrchu viditelná jako nesmazatelný bílý film.

 

Podle průzkumu skladuje 80 % Čechů své pneumatiky v domácích podmínkách. Stárnutí pneumatik lze omezit využitím služby skladování pneumatik, která je k dispozici v servisech Premio. V ideálních podmínkách by teplota vzduchu kolem pneumatik neměla překročit 15 °C, což minimalizuje jejich reakci se vzduchem.

 

Pokud chcete pomoci s posouzením stavu pneumatik, můžete si domluvit návštěvu v místním servisu Premio. Odborníci posoudí stav materiálu ve vztahu k roku výroby pneumatik a v případě potřeby navrhnou jejich výměnu.