Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Rotace pneumatik – vyplatí se střídat pneumatiky?

Chcete, aby vaše pneumatiky vydržely déle? Rotace pneumatik je jednou z činností údržby, která umožňuje prodloužit životnost pneumatik. Pneumatiky tak vydrží déle a vy ušetříte peníze.

 

Pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších součástí každého vozidla. Jsou jedinou částí vozu, která přichází do styku s povrchem vozovky. Povrchy mohou být různé a často nejsou zdaleka ideální. To znamená, že se pneumatiky často dostávají do kontaktu s výmoly, dírami, hrboly, kameny atd. Na pneumatiky působí mnoho sil, například valivý odpor a brzdná síla. Pneumatiky musí unést hmotnost vozidla. Není proto překvapení, že se rychle opotřebovávají.

 

Za optimálních podmínek by sada pneumatik měla vydržet po dobu 5 let. Nedostatečná údržba pneumatik vede k výraznému zkrácení doby jejich životnosti. Kdo by chtěl kupovat další sadu pneumatik po pouhých 3 letech používání? To se může stát, pokud dojde ke zrychlenému nebo nerovnoměrnému opotřebení běhounu, vyboulení nebo odchlípnutí pneumatik nebo k vyklenutí pneumatiky v důsledku nesprávného skladování sezónních pneumatik po jejich demontáži.

 

Pneumatiky vyžadují pravidelnou údržbu. Majitel vozu musí pamatovat na to, aby:

 

 • Pravidelně kontroloval tlak v pneumatikách a v případě potřeby jej doplnil na úroveň stanovenou výrobcem vozidla.
 • Nechal řádně vyvážit pneumatiky v profesionálním pneuservisu.
 • Nechal zkontrolovat seřízení geometrie kol v odborném servisu. Geometrie kol by měla být nastavena po montáži nových pneumatik a také po provedení oprav zavěšení a mechanismu řízení.
 • Nejezdil agresivně a nevyjížděl s pískotem pneumatik.
 • Vyhnul se jízdě po nekvalitních silnicích. Pokud je to nutné, aby jezdil přes nerovnosti pomalu a klidně.
 • Střídal pneumatiky. Rotace pneumatik má pozitivní vliv na prodloužení životnosti pneumatik.

 

Zjistěte, zda stojí za to pneumatiky rotovat nebo opravovat.

Rotace pneumatik – co to přesně je?

 

Rotace pneumatik je střídání pozic pneumatik na vozidle. Výrobce vozu nejčastěji uvádí, jak by se měly pneumatiky na konkrétním voze střídat. V dokumentaci k vozu najdete informace o tom, která kola je třeba střídat.

 

Proč se používá rotace pneumatik?

 

 • Rotace pneumatik je nezbytné, protože nedochází k jejich rovnoměrnému opotřebování. Například přední pneumatiky vozů s pohonem předních kol se opotřebovávají mnohem rychleji než zadní pneumatiky. Proč? Pneumatiky přední hnací nápravy jsou nejvíce zatěžovány při zrychlování a brzdění. Kromě toho je u naprosté většiny automobilů větší hmotnost přenášena na kola přední nápravy než na kola zadní nápravy. Není těžké uhodnout proč – vždyť vpředu je namontován motor, převodovka, příslušenství, přepážka prostoru pro cestující a mnoho dalších součástí.
 • Rotace pneumatik se týká také rezervního kola. Tím se zajistí rovnoměrné opotřebení všech 5 pneumatik. V opačném případě by rezervní kolo mělo nejvyšší běhoun a kola na přední nápravě – nejnižší. Střídáním pneumatik se dosáhne toho, že všechny budou mít rovnoměrný dezén. To má pozitivní vliv na výkon odpružení vozu.
 • Rotace pneumatik se řídí přesným schématem stanoveným výrobcem automobilu.
 • Při sezónní výměně pneumatik stojí za to provést i jejich rotaci. V profesionálním servisu Premio pak můžete nechat zkontrolovat stav pneumatik, zkontrolovat stav disků, vyvážit pneumatiky a prostřídat je. Odborníci Premio jsou schopni zjistit, zda je třeba vaše pneumatiky rotovat, nebo ne. 

 

Jak často by se měly pneumatiky rotovat?

 

Rotace pneumatik závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně:

 

 • Doporučení výrobce pneumatik – někteří výrobci pneumatik mají vlastní doporučení ohledně toho, jak často je nutné pneumatiky rotovat.
 • Doporučení výrobce vozidla – výrobce automobilu vám v dokumentaci k vozidlu sdělí informace, kdy a jakým způsobem máte pneumatiky rotovat.
 • Doporučení odborníka Premio – specializovaný zaměstnanec má příslušné znalosti a zkušenosti, aby mohl rozhodnout, zda je třeba pneumatiky v dané chvíli prostřídat. Specialista zohlední řadu individuálních podmínek, jako je počet ujetých kilometrů daného vozu, styl jízdy, místo použití (např. pouze město, silnice mimo město nebo smíšené použití), časté jízdy na dlouhé vzdálenosti atd. 

 

Rotace pneumatik doma

 

Můžete vyměniť pozice pneumatik na svém vozidle sami? Můžete. Mějte však na paměti, že výměna 5 kol (včetně rezervního) svépomocí je namáhavé. Stačí si jen vybavit, kolikrát budete muset zvednout auto a odšroubovávat a utahovat šrouby uchycení kol. V profesionálním servisu Premio specialisté zvednou váš vůz na zvedáku a vyšroubují montážní šrouby hydraulickým nástrojem. Po prostřídání pneumatik je dotáhnou správnou silou. To netrvá dlouho.

 

Pokud se však rozhodnete pneumatiky rotovat sami, musíte si na to připravit:

 

 • údaje výrobce vozidla o způsobu střídání pneumatik (pořadí výměny),
 • zvedák,
 • klíč na kola,
 • bezpečné, jednoduché místo s pevným povrchem.

 

Rotace pneumatik je velmi důležitý úkon, který může významně prodloužit životnost pneumatik vašeho vozu.