Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Proč je třeba přezout pneumatiky na zimní? Kdy se k tomu odhodlat, když je počasí nepředvídatelné? 

Naprostá většina českých řidičů má dvě sady pneumatik (letní a zimní) a provádí jejich sezónní výměnu. Výměna pneumatik v dobrém autoservisu trvá zhruba hodinu. Kola je třeba vyvážit a zkontrolovat, zda nejsou disky pokřivené. Měli byste také zkontrolovat, zda pneumatiky nejsou někde poškozené. Kdy se tedy mají přezouvat zimní pneumatiky? 

 

Pořiďte si vhodné zimní pneumatiky s pomocí odborníků ze sítě Premio.

Povinnost přezout na zimní pneumatiky  

 

V České republice platí, podobně jako v mnoha dalších evropských zemích, povinnost používat zimní pneumatiky. Tato povinnost platí v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Estonsku, Finsku, Chorvatsku, Německu, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Norsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku a Švédsku.

 

 • Místo klasických zimních pneumatik si můžete nechat namontovat celoroční pneumatiky, které však musí mít na bočnici označení 3PMSF. Označení M+S neznamená, že se jedná o zimní pneumatiku. Některé modely celoročních pneumatik mají pouze označení M+S, ale chybí jim značka 3PMSF, v tomto případě je nelze považovat za pneumatiky uzpůsobené pro bezpečnou jízdu v zimě.
 •  

Kdy je třeba přezout na zimní pneumatiky?

 

Počasí je v posledních letech nevyzpytatelné. Hranice mezi ročními obdobími se stírají nebo mizí. Povinnost používat zimní pneumatiky u nás platí podle zákona v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

 • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
 • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

Obecně platí, že zimní pneumatiky by se měly přezout v okamžiku, kdy průměrná denní teplota po dobu několika dní klesá pod 7 °C.

 

Proč je třeba počkat několik dní? Příliš brzké nasazení zimních pneumatik nebo jízda na nich při vyšších teplotách (nad 7 °C) způsobí rychlejší opotřebení dezénu pneumatik. Gumová směs, ze které jsou zimní pneumatiky vyrobeny, je velmi měkká. To jim umožňuje zůstat flexibilní po celou zimu. Při jízdě při vysokých teplotách se však běhoun zimních pneumatik rychle opotřebovává. Gumové směs zajišťuje dobrou přilnavost, která se promítá do kratší brzdné dráhy, dobré akcelerace, řízení a ovladatelnosti. Čím lepší je přilnavost, tím lepší je výkonnost aktivních bezpečnostních systémů. Letní pneumatiky jsou vyrobeny z gumových směsí, které tvrdnou při nízkých teplotách (pod 7 °C). Proto s nimi v zimě nelze dosáhnout správné přilnavosti a auto začíná podkluzovat.

 

Je dobré mít na paměti, že zimní pneumatiky budou plnit svou funkci pouze tehdy, pokud:

 

 • je jejich běhoun vyšší než 4 mm;
 • pneumatiky nejsou starší než 10 let (od data výroby);
 • pneumatiky nenesou viditelné známky poškození běhounu – žádné oděrky, žádné viditelné prvky konstrukce pneumatiky (nárazník, lanko);
 • patka pneumatiky (část, která se dotýká disku) je plně funkční a nevykazuje žádné poškození;
 • disky, na které se montují zimní pneumatiky, jsou rovné (musí být zkontrolovány a případně narovnány ještě před montáží) a nenesou žádné známky rzi. Koroze, zejména v kontaktu s patkou pneumatiky, může být příčinou netěsnosti. Ta pak způsobuje neustály únik vzduchu z pneumatiky;
 • jsou zimní pneumatiky správně skladovány. Tak, aby se zabránilo deformaci jejich konstrukce, jakož i kontaktu pryže s laky, oleji a vystavení pryže slunečnímu záření;
 • pneumatiky je třeba před montáží vyvážit, aby nezpůsobovaly žádné vibrace;
 • před každou výměnou pneumatik by měly být namontovány nové ventilky;
 • po každé výměně pneumatik (a tedy i po montáži zimních pneumatik) se doporučuje zkontrolovat a upravit geometrii zavěšení.

 

V místním autoservisu Premio Vám naši odborníci jistě pomohou přezout na zimní pneumatiky, a pomohou Vám vybrat ty správné. Neváhejte se s námi spojit a domluvit si schůzku.