Čištění auta: proč byste měli umývat auto

Řádné čištění auta není pouze otázkou hezkého vzhledu, ale také bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. Čištění vozu by mělo být pro řidiče stejnou samozřejmostí jako kontrola oleje nebo tlaku v pneumatikách.

 

Říká se, že auto je vizitkou řidiče – jeho stav odráží zájem majitele o vzhled a bezpečnost. Každodenní péče o vůz však nemusí znamenat pravidelné návštěvy myčky - z hlediska bezpečnosti řidiče je nejdůležitější čistota oken, zrcátek a světel ve voze. V zimě nebo koncem podzimu by i krátké cestě mělo předcházet rychlé umytí vozu (setření oken nemusí vždy stačit) nebo odstranění sněhu z karoserie.

 

Čištění auta je proces, který je třeba provádět správným způsobem. V případě většího znečištění může použití houby nebo hadříku poškodit lak, proto jsou v současné době velmi oblíbené bezkontaktní ruční myčky. Silný proud vody umožňuje bezpečně odstranit nečistoty ze všech povrchů vozidla, aniž by došlo k narušení zrcadlové vrstvy laku auta. Některé prvky karoserie však vyžadují zvláštní pozornost, aby se předešlo nákladným výměnám a zajistila se bezpečnost jízdy po celý rok. 

 

Vyzkoušejte službu ručního mytí aut a užijte si čisté auto.

Čisté auto – větší bezpečnost

 

Po prvních zimních srážkách je bohužel samozřejmostí pohled na auta pokrytá neodstraněným sněhem, která vjíždějí na silnici. Takový pohled okamžitě prozrazuje o řidiči dvě věci:

 
  • Parkuje v garáži nebo venku?
  • Jak vážně bere takový řidič svou bezpečnost?

 

V krajním případě může například jízda se špinavými skly skončit pokutou od policie za špatný stav vozidla, proto by se měla péče o auto před odjezdem zaměřit na několik zásadních oblastí:

 
  • Okna auta – každé okno auta by mělo být kompletně očištěno od sněhu, prachu a bláta. Vnitřní strana čelního skla se může zamlžit, což nejlépe vyřešíte zvýšením přívodu teplého vzduchu k oknům.
  • Světla automobilu – zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti při ručním čištění světlometů, protože jsou potaženy filtrem UV záření, který se může časem otřít. Světlomety zbavené ochranné vrstvy mohou začít blednout, a nakonec se zamlžovat, což výrazně snižuje jejich výkon. Jediným lékem na vybledlé světlomety je jejich výměna nebo časově náročné broušení, leštění a opětovná ochrana UV filtrem a lakem.
  • Kapota vozu – odstranění sněhu nebo prachu z čelního skla nemusí stačit, pokud po vyjetí na silnici proud vzduchu odfoukne nečistoty z kapoty přímo na čelní sklo. Nejjednodušší způsob, jak takové znečištění odstranit, je důkladné umytí vozu v bezkontaktní ruční myčce. Silný proud vody pomůže rozpustit led v podbězích kol a důkladně odstranit všechny zbytky bláta.
  • Podběhy kol – řidič musí zajistit, aby se v podbězích kol nehromadilo bláto nebo zmrzlý sníh. V extrémních případech mohou zasněžené podběhy kol znehybnit kola nebo blokovat otáčení volantem.
 

Tyto věci by se měly kontrolovat bez ohledu na stáří nebo stav vašeho vozu a bez ohledu na roční období. Existují však sezónní nečistoty, které vyžadují zvláštní pozornost řidičů.

Čištěná aut v zimě

 

Čištění vozu v zimě by mělo zahrnovat odstranění sněhu a ledu z celého povrchu vozu. Kusy sněhu, které se během jízdy odlomí, například ze střechy vozu, mohou představovat vážné nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu.

 

Každé roční období přináší řidičům specifické výzvy:

 

  • Na jaře může být celé auto pokryto specifickým žlutým prachem. To je důsledek pylu z borovic. I přesto, že je vrstva pylového poprašku tenká, měli byste jej odstraňovat stejně pravidelně jako sníh.
  • V létě během horkých dnů je největším zdrojem nečistoty suchý prach na sklech. Nejlépe se jej můžete zbavit vodou, abyste ho náhodou mechanicky nevetřeli do laku vozu.
  • Na podzim se řidiči potýkají s hromaděním bláta v podbězích kol a na spodních částech karoserie.
  • V zimě řidiči bojují s blátem a sněhem, které se hromadí v podbězích kol a na spodních částech karoserie, a také se sněhem usazeným na oknech, zrcátkách a karoserii vozidel.

 

Pokud jezdíte v oblastech, kde je na silnici často bláto, můžete lak svého vozu chránit tak, že na něj nalepíte speciální průhlednou fólii. V anglickém automobilovém žargonu se jim doslovně říká „podprsenky na auta". (Car Bra nebo Front-end Bra) a jsou k dispozici na míru pro konkrétní karoserie. Existují také společnosti, které se specializují na potahování automobilů těmito fóliemi. Poskytují ochranu laku stejně jako fólie na displeji chytrého telefonu.

 

Pokud hledáte myčku, zkuste servisy Premio. Některé z nich mají moderní stanice, které rychle umyjí váš vůz, aniž by narušily vrstvu laku karoserie. Obraťte se na pracovníky servisů Premio, kteří vám poradí, jak nejlépe udržovat vaše vozidlo v čistotě. 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO