Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Jak správně změřit středový otvor kola?

Jak mohu sám změřit středový otvor ocelového a hliníkového kola? Co dělat, když je středový otvor větší než průměr čepu ráfku? Proč je výběr správných kol tak důležitý?

 

Kola jsou jednou z nejdůležitějších součástí automobilu. Umožňují pohyb a brzdění vozu. Jejich úkolem je také tlumit a absorbovat dynamické zatížení způsobené nerovnostmi vozovky.

Kolo automobilu se skládá ze dvou základních součástí: disku (ocelového, hliníkového nebo z lehké slitiny) a pneumatiky. Disky se skládají ze dvou částí - ráfku a kotouče. Správný výběr kola je pro bezpečnost jízdy nesmírně důležitý. Při výběru kola pro konkrétní vůz je třeba zohlednit řadu parametrů. Jedním z nejdůležitějších je středový otvor kola. Zjištění jeho průměru je nesmírně důležité. Průměr středového otvoru (středicího či centrujícího otvoru) se udává v milimetrech.

 

Poškození nebo závady na kolech? Nechte tento problém vyřešit odborníky z Premio.

Proč je středový otvor kola tak důležitý?

 

Středový otvor kola (středicí otvor) umožňuje dokonalé lícování kola (ocelového nebo hliníkového) k náboji vozu. Je nutné, aby kolo dokonale lícovalo k náboji:

 

  • Pokud je středový otvor kola příliš malý, nebude možné kolo na náboj vůbec namontovat.
  •  Pokud je středový otvor ráfku příliš velký, dochází při jízdě k vibracím. Vibrace mají negativní vliv na komfort jízdy. Kromě toho urychlují opotřebení součástí odpružení a mechanismu řízení.

 

Středový otvor ráfku se u jednotlivých výrobců automobilů liší. Je to proto, že každý výrobce používá vlastní náboje kol. Například standardní středový otvor u automobilů skupiny Fiat měří 58,1 mm, u automobilů skupiny Volkswagen 57 mm a u vozů značky Mercedes 66,5 mm.

 

Z tohoto důvodu byste měli před nákupem nových ráfků pro své auto pečlivě změřit středový otvor kol. V ideálním případě by se mělo jednat o tovární kola, které výrobce automobilu použil při první montáži.

 

Jak mohu sám a správně změřit středový otvor kola?

 

Stačí jednoduché posuvné měřidlo (neboli šuplera). Měřicí zařízení musí být plně funkční, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků měření. Může to být standardní posuvné měřidlo nebo moderní digitální měřidlo s elektronickým displejem.

 

  1. Umístěte vůz na rovný zpevněný povrch, nejlépe asfaltový, betonový nebo dlážděný.
  2. Zatáhněte ruční brzdu.
  3. Povolte šrouby nebo matice (podle použité technologie) upevňující kolo k náboji. K jejich uvolnění použijte klíč na kola.
  4. Zvedněte vůz pomocí zvedáku (heveru). Zvedák by měl být umístěn na místě určeném výrobcem vozidla. Je vyznačeno na prahu vozu (výřezem nebo speciální kovovou podložkou).
  5. Vyšroubujte šrouby nebo matice upevňující kolo k náboji.
  6. Vyjměte kolo.
  7. Pomocí posuvného měřidla změřte průměr středového otvoru na vyznačených místech (značky se nachází na kole). Značky umožňují změřit přesný průměr.

 

Zdá se vám to složité? Navštivte nejbližší servis Premio, kde naši odborníci prověří stav vašich kol a v případě potřeby vám pomohou s dalším postupem (například s opravou nebo renovací kol).

 

Středící kroužky na disková kola

 

Pokud je středový otvor disku příliš malý, nelze s tím nic dělat. Disk nebude možné namontovat na náboj. Pokud je však středový otvor ráfku větší než průměr čepu náboje, lze použít středící (vymezovací) kroužek. Tím zajistíte dokonalé uchycení disku kola a zabráníte zbytečným a nebezpečným vibracím během jízdy. Středicí kroužek je prvek zhotovený z plastu nebo hliníku. Středicí kroužek se instaluje mezi náboj (čep náboje) a disk (ve středovém otvoru).

 

Správné usazení kol je důležité zejména pro bezpečnost jízdy, proto je třeba vždy přesně změřit průměr středového otvoru. V případě, že si řidič chce koupit neoriginální kola, je velmi často nutné použít středicí kroužky.

 

Pokud máte dotazy a chcete zkontrolovat stav kol svého vozu – domluvte si návštěvu v servisu Premio.