Údržba pneumatik: jak pečovat o pneumatiky?

Aby Vám pneumatiky sloužily po dlouhá léta, je třeba o ně řádně pečovat. Údržba pneumatik je však natolik náročná, že byste ji neměli provádět sami. Nejlepší bude, když to necháte na odbornících Premio, kteří to udělají profesionálně.

 

Dobře udržovaná pneumatika, to není jen správný tlak a hloubku dezénu, ale i snaha nevystavovat ji častému a agresivnímu kontaktu s výmoly a obrubníky. Velmi důležitou roli hraje také péče o pneumatiky pomocí vhodných čisticích prostředků, které je chrání před znečištěním a škodlivými vlivy povětrnostních podmínek. Péče o pneumatiky pomocí vhodných přípravků také dodává gumě lesk, což se pozitivně projevuje na jejím vzhledu. Nezapomeňte však, že údržba pneumatik domácími metodami je pouze dočasným, kosmetickým zákrokem. Aby údržba pneumatik měla dlouhodobý účinek a byla přínosem pro jejich životnost, je vhodné ji svěřit profesionálům.

 

Pozostaw swoje opony w przechowalni opon w Premio.

Údržba pneumatik: jak pečovat o pneumatiky?

 

Údržba pneumatik nespočívá pouze ve správné péči o pneumatiky, ale také v dalších důležitých aspektech.

 

Při údržbě pneumatik je třeba vzít v úvahu několik faktorů, včetně toho, zda se jedná o zimní nebo letní pneumatiky. Abyste se vyhnuli dalším zbytečným nákladům, měli byste údržbu pneumatik kombinovat s dalšími službami, které se na pneumatikách provádějí sezónně, jako je výměna letních pneumatik za zimní nebo zimních za letní. Péče o pneumatiky spočívá také v jejich správném používání. To znamená, že by se měly používat pneumatiky v souladu s aktuálním ročním období, tj. letní pneumatiky v létě, zimní pneumatiky v zimě nebo celoroční pneumatiky po celý rok.

 

Činnost, kterou můžete provádět sami, je čištění pneumatik. Poradíme Vám, jak správně čistit pneumatiky vašeho vozu:

 

  • v první fázi se zbavte větších nečistot – můžete je opláchnout a zaměřit se na kamínky, listí a bláto,
  • v další fázi proveďte samotné mytí pneumatik – měli byste používat přípravky bez přídavku vosku, nejlépe přípravky specializované na čištění pneumatik,
  • poslední fází čištění pneumatik je opláchnutí pěny a ochrana pneumatik konzervačním prostředkem.

 

Nezapomeňte však, že tato péče o pneumatiky je pouze první a dočasnou fází správné údržby pneumatik. Údržba pneumatik by měla být provedena v servisu, který se tomu věnuje profesionálně. Tady je třeba poznamenat, že údržba pneumatik by měla být spojena s jejich výměnou. Ideálně by se měla provádět po ukončení zimní a letní sezóny. Pokud chceme vyměnit zimní pneumatiky za letní, měli bychom kromě samotné výměny nechat provést také odbornou údržbu zimních pneumatik. Výměna letních pneumatik za zimní je nejvhodnějším okamžikem pro údržbu letních pneumatik. Pokud nemáte v garáži nebo ve sklepě místo, kam byste mohli pneumatiky mimo sezónu uložit, může vám pomoci služba uskladnění pneumatik. Na druhou stranu, pokud jsou vaše pneumatiky již značně opotřebované, měli byste je nechat zrecyklovat.

 

Premio: postaráme se o vaše pneumatiky

 

Pokud plánujete profesionální údržbu letních nebo zimních pneumatik a disků, vyplatí se navštívit místní servis Premio. Odborníci vám poradí, jak se správně starat o pneumatiky, a nabídnou také bezpečné uskladnění pneumatik mimo sezónu, například zimních pneumatik, když používáte letní pneumatiky, nebo uskladnění letních pneumatik, když zrovna jezdíte na zimních. Službu uskladnění pneumatik (letních nebo zimních) můžete taky využít, pokud jezdíte na celoročních pneumatikách. Samozřejmě je možné uskladnit pneumatiky spolu s disky. Premio také provádí likvidaci opotřebených pneumatik.

 

Mnoho řidičů si klade otázku: podle čeho se dají rozlišit zimní a letní pneumatiky? Odpověď je důležitá také v souvislosti s tím, jak provádět údržbu zimních pneumatik a jak se starat o ty letní. Zde jsou některé z nejdůležitějších ukazatelů rozdílů mezi zimními a letními pneumatikami:

 

  • směs – zimní pneumatiky jsou vyrobeny z jiné směsi, která při nízkých teplotách netuhne, na rozdíl od směsi používané u letních pneumatik,
  • běhoun – letní pneumatiky mají více kanálků podél běhounu a povrch běhounu je hladší s menším počtem drážek, zatímco zimní pneumatiky mají obvykle jeden nebo dva hlavní kanálky, které jsou spojeny s příčnými drážkami a mají více zvlněných drážek, tzv. lamel,
  • zimní pneumatiky jsou označeny zkratkou M+S a symbolem sněhové vločky, která se často objevuje v rámečku ve tvaru hory.

 

Údržba letních pneumatik – protože guma nemá ráda rozpouštědla, vosky, benzín ani jiné chemikálie, je třeba letní pneumatiky důkladně umýt vlažnou vodou s autošamponem (totéž platí pro disky – zvláštní pozornost je třeba věnovat těžko dostupním místům). Kola se poté důkladně opláchnou čistou vodou a otřou do sucha. Údržba letních pneumatik se provádí speciálním prostředkem nebo pěnou na bázi silikonu. Disky by se měly ošetřit pastou nebo tekutým prostředkem, a odolné nečistoty, například dehet, lze z laku odstranit hadříkem namočeným v technickém benzínu.

 

Údržba zimních pneumatik – zimní pneumatiky je třeba především důkladně vyčistit. K tomuto účelu se používají speciální čisticí prostředky bez vosků, benzínu a jiných silných chemikálií. Při péči o zimní pneumatiky je třeba věnovat zvláštní pozornost odstranění zbytků soli, které mohou zůstat na samotných pneumatikách nebo na discích. Zvláštní pozornost je třeba věnovat také péči o disky. Údržba zimních pneumatik je podobná údržbě letních, kdy se pro tento účel používá krém nebo pěna na bázi silikonu.

 

Pro mnoho řidičů není údržba pneumatik samozřejmou činností, ale stojí za to na ni pamatovat. Zanedbané pneumatiky rychle ztrácejí jízdní vlastnosti a guma se rychleji opotřebovává. Správně udržované pneumatiky se vyznačují delší životností a řidič si je může déle na plno užívat.

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO